جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 65013
  تاریخ انتشار : 29 آذر 1393 14:51
  تعداد بازدید : 406

  معاون حقوقی قوه قضاییه در گفت و گو با میزان:

  نظریات اداره حقوقی در رای و نظر قضات تاثیرگذار است

  معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: نظریات اداره حقوقی در پاسخ به استعلامات قضات و سایر مراجع قانونی با استفاده از قوانین و مقررات صادر می شوند.

  ذبیح الله خدائیان درگفت و گو با میزان با بیان اینکه نظریات اداره حقوقی جنبه مشورتی داشته و لازم الاتباع نمی باشند اظهارکرد: از آنجا که این نظریات توسط جمعی از قضات عالی رتبه و با تجربه کشور و اساتید صاحبنظر حقوق با ساعتها مطالعه و کارشناسی صادر می شوند و مبتنی بر مبانی و استدلال های مستحکم می باشند، بطور غیر مستقیم در رأی و نظر قضات تأثیر گذار هستند . 

  وی ادامه داد: این نظریات به قضات در مواردی که در استنباط از قوانین و اتخاذ تصمیم شک و تردید دارند، یاری می رساند و ایجاد وحدت رویه می کنند.

  معاون حقوقی قوه قضاییه همچنین اضافه کرد: نظریات اداره حقوقی علاوه بر قضات مورد استفاده وکلا، اساتید حقوق و سایر مراجع قانونی نیز است و حتی به مقنن در وضع قوانین شفاف و رفع خلاء های قانونی نیز یاری می رساند.

  خدائیان در ادامه بیان کرد: اداره حقوقی زیر مجموعه معاونت حقوقی قوه قضائیه است که وظایف متعددی از قبیل پاسخ به استعلامات حقوقی ، طرح دعاوی به نمایندگی از قوۀ قضائیه و دفاع از دعاوی علیه آنان ، اعلام نظر حقوقی در مورد قراردادها، تنقیح قوانین و مقررات ، کوشش در حل و فصل اختلافات قوۀ قضائیه با اشخاص حقیقی و حقوقی، نظارت و شرکت در مذاکرات مربوط به حل و فصل اختلافات مزبور و ..... را بر عهده دارد.

  به گفته خدائیان معاون حقوقی قوه قضاییه در اداره حقوقی کمیسیونهای متعددی بر حسب موضوعات تخصصی وجود دارد مانند حقوق مدنی ، خانواده ، ثبت، حقوق جزا، آئین دادرسی کیفری و...... که با عضویت قضات عالی رتبه و اساتید برجسته تشکیل شده اند که سئوالات واصله در اختیار اعضای قرار می گیرد .
  معاون حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه این نظرات پس از انجام مطالعه و بررسی های کارشناسانه در کمیسیون مطرح و به بحث گذاشته می شوند تصریح کرد: در نهایت نظر جمع و با اکثریت آنها که مستدل تر و به منظور قانونگذار نزدیکتر باشد اعلام می شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
38