جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64999
  تاریخ انتشار : 29 آذر 1393 14:26
  تعداد بازدید : 367

  مدیرکل پزشکی قانونی مازندران:

  بی احتیاطی و بی مبالاتی از بیشترین نوع قصور پزشکی است

  مدیرکل پزشکی قانونی مازندران گفت: بیشترین نوع قصور پزشکی در بی احتیاطی و بی مبالاتی بوده است.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، دکتر علی عباسی، امروز 27 آذر در سمینار قصور پزشکی از دیدگاه حقوقی که در بیمارستان بوعلی ساری برگزار شد، اظهار کرد: شایع ترین بی احتیاطی، نگرفتن شرح حال، معاینه نکردن و توجه نکردن به علایم بالینی بیمار است.

  مدیرکل پزشکی قانونی مازندران تصریح کرد: هر نوع خطایی که در فرآیند ارایه سلامت ایجاد شود، چه سبب صدوم شود و چه نشود به عنوان خطای پزشکی محسوب می شود.

  عباسی خاطرنشان کرد: طبق اعلام انجمن پزشکی آمریکا سالانه 44 تا 98 هزار بیمار بر اثر خطاهای پزشکی بیمارستان و 7000 بیمار سالانه به علت دست خط بد پزشکان فوت می کنند. متاسفانه در ایران امار مدونی در دست نیست اما به نظر می رسد میزان خطای بد خطی پزشکان و آمار شکایت ناشی از آن بالا باشد.

  مدیرکل پزشکی قانونی مازندران بیان کرد: بر اساس بررسی های پزشکی قانونی طی 5 ساله اخیر در جراحی زنان و زایمان 1343 مورد و ارتوپدی 1335 مورد محکومیت صادر شده است. طی همین بررسی ها مشاهده شده 15 درصد داروهای تجویز شده اشتباه بوده است.

  وی با بیان اینکه در سیستم قضایی ایران، خطاها در پزشکی شامل بی احتیاطی و عدم مهارت است افزود: در بسیاری از موارد علت بوجود امدن یک خطای پزشکی بیش از آنکه ناشی از بی توجهی پزشک باشد نتیجه اشکال در کل سیستم است. شاهد افزایش روز افزون شکایت از پزشکان به دلیل خطاهای آنان هستیم.

  عباسی خاطرنشان کرد: تاخیر در گزارش یک علامت، عدم گزارش داروهایی که مصرف می کنند، عدم گزارش علایم، ترس از مسایل قانونی و اعمال فشار از جمله خطاهای بیماران است که در قانون به آن توجه شده است.

  وی با اشاره به خطاهای جراحی، بیان کرد: انجام جراحی بر روی قسمت اشتباهی از بدن بیمار، انجام جراحی با روش و رویه غلط بر روی بیمار و جا گذاشتن اشیاء خارجی در بدن بیمار از جمله این خطاهاست.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
90