جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64998
  تاریخ انتشار : 29 آذر 1393 14:25
  تعداد بازدید : 324

  رئیس کل دادگستری استان کرمان:‌

  تشکیل کمیته ای برای رفع نقایص فرآیندهای رسیدگی به پرونده های وقف

  تشکیل کمیته ای برای رفع نقایص فرآیندهای رسیدگی به پرونده های وقف

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، یدالله موحد در دیدار با کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان به مناسبت هفته وقف، افزود: عمل به وقف، مدیریت موقوفه و نظارت بر وقف به مراتب از خود وقف اهمیت بیشتری دارد و اثربخشی بالاتری نیز به دنبال دارد که می تواند موجب شود تا مردم به امر مقدس وقف توجه بیشتری داشته باشند.

  وی با بیان این که «مدیریت و نظارت بر متولیان را باید جدی گیریم تا مردم هر چه بیشتر به موضوع وقف و اهمیت آن واقف باشند» تاکید کرد: وقف یک نهاد حقوقی مقدس است که خاص دین مبین اسلام است و مشابه آن در سایر کشورها وجود ندارد.

  رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این که «نهاد حقوقی وقف در حوزه فرهنگ، اقتصاد و مسایل اجتماعی برکات زیادی را در جامعه بر جای گذاشته است» ادامه داد: اصل وقف کردن از سوی مالک که امری خداپسندانه و مقدس است و مهمتر از آن مدیریت و نظارت بر موقوفات است که کاری دشوارتر و پیچیده تر است.

  وی تصریح کرد: وقف زمانی می تواند موثر باشد که مدیریت و نظارت بر اموال موقوفه کارایی لازم را داشته باشد تا ضمن افزایش بهره دهی موقوفه، نیات واقف حاصل شده و ثمرات و برکات مورد نظر واقف را تامین کند.

  رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: کار در حوزه وقف، کاری سنگین است و همه وظیفه دارند در هر حوزه به این موضوع توجه لازم را داشته باشند و در این زمینه تلاش کنند.

  موحد بر تشکیل کمیته ای خاص به منظور رفع نقایص فرآیندهای رسیدگی به پرونده های وقف تاکید کرد و گفت: به منظور رفع نقایص احتمالی در روند رسیدگی به پرونده های حوزه وقف، آمادگی لازم در دستگاه قضایی استان کرمان برای برگزاری دوره های آموزشی وجود دارد.

  وی بیان کرد: پس از برگزاری دوره آموزشی مذکور، می توان جلسات مشترک تشکیل داده و کمیته ای با همکاری اداره کل اوقاف داشته باشیم تا موضوعات این حوزه با سرعت بیشتری و بهتر برطرف شوند.

  رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: با توجه به کم بودن تعداد قضات در شهرستان ها، امکان انتخاب قاضی ویژه وقف در این مناطق وجود ندارد اما در مرکز استان می توان یک قاضی ویژه را برای رسیدگی به پرونده های وقف تعیین کرد.

  موحد تاکید کرد: در پرونده های حقوقی از جمله وقف، مدیریت پرونده با اصحاب دعواست که چگونه بتوانند دعوا را به نفع خود کنند زیرا قاضی در رسیدگی به تمامی پرونده ها بی طرف است و در این زمینه هر چه نمایندگان حقوقی تسلط بیشتری به موازین دعاوی و آیین دادرسی مدنی داشته باشند، بهتر می توانند حق وقف را ایفا کنند.





  نظر شما



  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
30