جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64996
  تاریخ انتشار : 29 آذر 1393 14:13
  تعداد بازدید : 436

  رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی:

  محتوای قانون باید از منبع دین تامین شود

  رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: محققان و پژوهشگران مرکز تحقیقات اسلامی مجلس باید محتوای قانون را با لحاظ همه شاخص های فوق الذکر، از منبع و خاستگاه دین استخراج و تامین کنند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار کرد: شورای فقهی مرکز تحقیقات اسلامی که نوعا دارای کرسی درس خارج هستند، باید اجتهاد اشباع شده ای نسبت به بسیاری از مسائل، طرح ها و لوایح مجلس که موادی ناظر به فعالیت های اجرایی، عملیاتی و واقعیت های زندگی را به انجام برسانند.

  وی، "نو و جدید بودن" را از شاخص های فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ذکر و اظهار کرد: حوزه علمیه قم خصوصا بعد از انقلاب اسلامی اصولا در هر زمینه ای از مطالعه، ورود و تجربیات خوبی را کسب کرده است ولی کاری که مرکز تحقیقات مجلس امروز به دست گرفته، در نوع خود کم نظیر است و مسبوق به سابقه نمی باشد.

  رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: شاخص دوم مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، مهم بودن و برخورداری از اهمیت است، قانون اهمیت ویژه ای دارد، هیچ کشوری بدون قانون نیست.

  مبلغی، ویژگی سوم پژوهش های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس را پردامنگی دانست وگفت: قانون گذاری برای همه حوزه های کشور است درست است که هنوز قانونگذار ما به پاره ای از حوزه ها نپرداخته است ولی آنچه که باید به آن پرداخته شود، خیلی گسترده است.

  وی گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برخلاف سایر مراکز پژوهشی که دامنه ها و حوزه های گسترده ای دارند باید به حوزه های متعددی بپردازد و این نیازمند امکانات زیادی است، متاسفانه این مرکز که می تواند افتخار نظام جمهوری اسلامی باشد و کار بسیار فوری و اساسی ومهم را بردوش دارد با مشکلات زیادی از نظر امکانات مواجه است.

  این استاد حوزه علمیه قم، صعوبت را از دیگر شاخص های پژوهش های مرکز دانست و گفت: علم فقه از سخت ترین و پیچیده ترین علم هاست به گونه ای که نقل می کنند، حکیم ابوعلی سینا، که در هر کدام از علوم سرآمد بود، می گوید وقتی به فقه روی آوردم خودم را با یک دریای بزرگ مواجه دیدیم که امکان غرق شدن در آن زیاد است.

  مبلغی خاطرنشان کرد: علم فقه از چنان صعوبتی برخوردار است کا اگر کسی بتواند در فقه به صورت منهجی راه را دقیق بپیماید حقیقتا یک نابغه بزرگ است، چون هر لحظه باید هوشیار باشد که به بیراهه نرود.

  این استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، جنبه دیگر کار مرکز را ، دامنه دار بودن از نظر جغرافیایی دانست و گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس چون نوعی نمایندگی از سوی حوزه علمیه قم را نیز دارد، رسالت خود را صرفا برای قوانینی که در مجلس می گذرد تعریف نمی کنیم بلکه نوعی احساس مسوولیت نسبت به جهان اسلام نیز داریم.

  مبلغی افزود: اگر ارتباط با جهان اسلام نداشته باشیم و اخذ و تلقی بین ما و جهان اسلام انجام نشود نه تنها نمی توانیم به رسالت خود عمل کنیم بلکه نمی توانیم با در اختیار گذاشتن زیبایی های تجربه فقهی خود به دیگران، یک حرکت حقوقی جهان اسلامی ایجاد کنیم.

  مبلغی با اشاره به اهمیت و منزلت پژوهش و پژوهشگر نیز گفت: اگر پژوهشگر از نظر روحی ساپورت نشود و احساس کند ثمره کار وی به هدر می رود نمی تواند به صورت مستمر و موفق به فعالیت خود ادامه دهد.

  وی ادامه داد: نوعی رغبت همراه با علاقه و احساس نسبت به فعالیت پژوهشی در محققان مرکز دیده می شود چرا که می دانند نتیجه کار آنها به مجلس شورای اسلامی عرضه و در فرآیند قانونگذاری نیز تاثیرگذار هستند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
83