جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64755
  تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 16:4
  تعداد بازدید : 644

  معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران در گفت‌و‌گو با میزان:

  نقد رای مانع تضییع حقوق افراد می شود/ نقش موثررسانه ها در کاهش جرایم

  معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران گفت: نقد رای مانع تضییع حقوق افراد می شود و دستگاه قضا تمام توان خود را برای احقاق حقوق افراد در جامعه بکار گرفته است.

  محسن اهوارکی در گفت و گو با میزان اظهار کرد: نقد رای امروز در قوه قضاییه در دستور کار قرار گرفته و با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و آموزش دادگستری استان تهران، به طور منظم در دادگاه های تجدید نظر در حال انجام و اجرایی شدن است و از جایگاه برجسته و بالایی برخوردار است. 

  وی بابیان اینکه رای مهم ترین مرحله از فرایند دادرسی است اظهار کرد: با صدور و انتشار رای در واقع قاضی اندیشه و دانش خود را آشکار و به نمایش می گذارد و استنباط خود را از ارزیابی دلایل و مستندات بیان می کند.

  این مسئول قضایی با اشاره به اهمیت نقد رای تصریح کرد: با صدور رای رسیدگی به پرونده پایان می پذیرد و تکلیف پرونده روشن می شود. 

  وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دادگاه تجدید نظر در مرحله پایانی رسیدگی بوده و به عنوان مهم ترین و بالا ترین مرجع قضایی هر استان رای در اغلب موارد قاطع است به همین علت اهمیت رای که دردادگاه تجدید نظر صادر می شود باید بیش از رسیدگی باشد. 

  اهوارکی افزود: پیچیدگی دعاوی و نظری بودن موضوعات حقوقی گاه موجب می شود استنباط های مختلفی وجود داشته باشد و آراء متعارضی در موضوعات واحد صادر شود. 

  معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران افزود: هدف از جلسات نقد رای تضارب آراء و نزدیک شدن افکار و اندیشه ها به بهترین روش برای رسیدگی و عادلانه ترین برداشت از موضوع است. 

  وی با بیان اینکه نقد رای عمل به دستور قرآنی است، اضافه کرد: در دادگاه تجدید نظر یک رای که مبتلا به است مورد رای قرار می گیرد با حضور بیش از ۸۰ نفر از قضات که دارای دانش حقوقی و سابقه بیش از ۲۰ سال داشته باشند درباره یک موضوع واحد بحث و تبادل نظر می کنند. 

  اهوارکی ادامه داد: به طور قطع بررسی و تبادل نظر درخصوص یک موضوع سبب می شود تا خروجی و نتیجه کار رسیدن به آراء بر تر و جلوگیری از خطا و ایجاد ضریب واحد شود. 

  وی خاطر نشان کرد: در جلسات نقد، قضات عالی رتبه حضور دارند و همین امر سبب می شود تا نتیجه مثبت و مطلوب باشد. 

  معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران همچنین خاطر نشان کرد: جلسات نقد رای با حضور قاضی پرونده صورت می گیرد و قاضی مبانی خود را تشریح می کند و موافقین و مخالفان نظرات خود را بیان می کنند. 

  وی در ادامه این مطلب افزود: بیان نظرات مخالف و موافق سبب رسیدگی بهتر درخروجی کار بوده و مانع تضییع حق در دادرسی می شود. 

  اهوارکی با بیان اینکه نقد رای ناظر بر آینده است، گفت: در موضوعی که نظرات مختلف قضایی وجود دارد نقد رای صورت می گیرد و بر موضوع نظری که به قانون در خصوص آن مورد نزدیک تر است ارائه می شود. 

  وی افزود: دیوان عالی کشور آراء وحدت رویه را صادر می کند و سبب می شود تا استنباط های دیگر پایان بپذیرد. 

  معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه جلسات نقد رای در مورد دادرسی هایی که از قبل انجام گرفته تاثیری ندارد، گفت: در جلسات نقد رای نظر قطعی صادر می شود و نقد کردن در واقع بیان نقاط قوت و ضعف یک موضوع است. 

  وی با بیان اینکه نقد رای مانع تضییع حقوق افراد می شود، خاطر نشان کرد: جلسات نقد در مورد همه موارد اعم از قتل، جزایی و کیفری و حقوقی است تا بتوان با نظارت و بررسی مانع تضییع حقوق افراد شود. 

  اهوارکی گفت: سیستم قضایی از وحدت قاضی و تعدد قاضی در دادگاه تجدید نظر استفاده کرده است قانونگذار دخالت بیش از قاضی را در نظر گرفته تا میزان اشتباه و خطا کاهش یابد. 

  وی اضافه کرد: در جلسات نقد، تضارب آراء و اندیشه ها موجب تعالی می شود که نتیجه آن رسیدن به وضعیت بهتر است. 

  اهوارکی به نقش رسانه ها در حوزه قضایی اشاره کرد و افزود: جلسات نقد در دانشگاه ها نیز برگزار می شود و انعکاس رسانه ها در مورد برگزاری جلسات نقد رای نقش مهم و موثری در آگاه سازی جامعه نسبت به فعالیت های دستگاه قضا در خصوص تلاش برای احقاق حقوق افراد دارد. 

  معاون قضایی رییس کل دادگستری استان تهران گفت: رسانه ها با آگاه سازی و اطلاع رسانی به جامعه نقش تاثیرگذاری را در کاهش جرائم در جامعه دارند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
77