جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64754
  تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 16:0
  تعداد بازدید : 665

  معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت:

  کاهش مجازات اعدام بدون نقض موازین شرعی ممکن است

  معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت با تاکید بر استفاده حداقلی از مجازات اعدام گفت: می توان بدون نقض موازین شرعی تمهیداتی اندیشید که از مجازات اعدام کمتر استفاده شود.

  حسین میرمحمد صادقی در گفت وگو با میزان دراین باره اظهارکرد: استفاده از احکام جایگزین باید شرایطی داشته باشد تا مجرمان هم به سزای عمل خویش برسند که استفاده از حبس های طولانی مدت یکی از این شرایط است.

  وی گفت: در بعضی از موارد که جرم سنگین نیست می توان از مجازاتهای جایگزین حبس استفاده کرد که در قانون جدید مجازات اسلامی نیز به آنها پرداخته شده است.

  به گفته میرمحمد صادقی معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در کشور ما مجازات های اعدام از سه جنبه اجرا می شود از یک جهت اعدام از باب قصاص که مجازات قتل عمدی است و از جهت دیگری مجازات به عنوان حد اجرا می شود که مجازات مشخص شده شرعی برای بعضی از جرایم از قبیل زنای به عنف یا زنای با محارم یا سرقت حدی بار چهارم است و از جهت سوم اعدام به عنوان مجازات جرایمی مثل قاچاق مواد مخدر اجرا می شود.

  معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص همچنین اضافه کرد: در هرکدام از این سه جنبه راههای زیادی برای تقلیل مجازات اعدام وجود دارد در بعد اول قصاص نفس در قرآن آمده است که اولیای دم عفو کنند و اصراری بر اجرای قصاص نداشته باشند بنابر این دراین رابطه باید تلاش کرد که اولیای دم از این توصیه دینی تبعیت کنند.

  وی در ادامه بیان کرد: در مورد مجازات های جنبه دوم اعدام به عنوان حدود معمولا راه های اثبات حد و حدود سخت است که خیلی از این موارد اثبات نمی شود که امکان اجرای اعدام وجود داشته باشد از لحاظ جنبه سوم که اعدام برای جرایمی مانند مواد مخدر اجرایی می شود که به طور خاص به عنوان جرایم مستوجب حق معرفی شده اند که به اعتقاد بنده اصل اجرای اعدام تا حدودی مورد تردید است.

  به گفته میرمحمد صادقی بنابراین از این جنبه هم می توان از اعمال مجازات اعدام برای این دسته از جرایم خودداری کرد بنابراین با توجه به این تفاضیل گفته شده برای هر سه بعد می توان بدون نقص موازین شرعی تمهیداتی اندیشید که در حد امکان از مجازات اعدام کمتر استفاده شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
57