جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64746
  تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 15:9
  تعداد بازدید : 720

  رییس کانون وکلای دادگستری مرکز:

  شایسته سالاری سخت ترین مانع برای بروز فساد است

  رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: انتخاب مدیران شایسته می تواند سخت ترین مانع برای بروز فساد در کشور باشد.

  محمدعلی نجفی توانا در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: فساد به حالتی اطلاق می شود که بر اثر نظم گریزی و عدم رعایت قوانین، نظام اداری مالی و مدیریت کشور از تعادل خارج و به طرف تباهی و اختلال هدایت شود.

  وی ادامه داد: آنچه از فساد اقتصادی استنباط می شود این است که با تعرض به قوانین بر اساس روابط و ارتکاب جرائمی مانند ارتشاء، اعمال نفوذ عده ای برای دست درازی به بیت المال و کسب درآمد و امتیازات نامشروع، نظام عرضه و تقاضا دچار اختلال شود، به گونه ای که در چارچوب جرایمی مانند اختلاس، ارتشاء و رانت ارتباطات و اطلاعات به کسب درآمدهای نامشروع اقدام کنند.

  این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: مصادیق فساد اقتصادی را می توان در کسب امتیازات نامشروع از طریق گرفتن مجوزات غیرقانونی در ساختن برخی برج های تهران و دست درازی به اراضی ملی یا اخذ وام های کلان از بانک ها و هزینه آن در غیر از موارد تعیین شده نامید که متاسفانه کشور ما از این نظر دارای وضعیت نامناسبی است.

  این حقوقدان تصریح کرد: پرونده هایی همچون فساد 3 هزار میلیاردی به مملکت ما تا حدی آسیب رسانده است و باید این پدیده ناسالم اجتماعی مورد آسیب شناسی قرار گیرد. مطالعاتی که تاکنون انجام شده نشان دهنده این است که فساد در کشور ما حاصل ضعف و ناکارآمدی بخش مهمی از مدیرانی است که در قسمت های مختلف انجام وظیفه کرده اند. می توان اولین ناکارآمدی را عدم توانمندی علمی و تجربی این مدیران و عدم سلامت برخی از آن ها دانست.

  رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز ادامه داد: همانطور که رییس قوه قضاییه گفتند اگر عزم ملی برای مبارزه با فساد نداشته باشیم به تدریج تتمه آبروی ملی ما از بین خواهد رفت و به عنوان یکی از فاسدترین کشورهای دنیا از لحاظ اقتصادی تلقی خواهیم شد؛ بنابراین اولین اقدام در بحث آسیب شناسی رسیدن به این مطلب است که باید در انتصاب مدیران معیارهای قوم و خویشی و جناح گرایی را حذف کنیم و بر اساس شایسته سالاری اقدام به انتخاب مدیر کنیم.

  نجفی توانا بیان کرد: انتخاب مدیران شایسته می تواند سخت ترین مانع برای بروز فساد در کشور باشد. توجه به سلامت مدیران نیز بسیار حائز اهمیت است و باید با مدیران ناسالم به شدت برخورد کرد و آن ها را از لحاظ مالی به خاک سیاه نشاند. در واقع مدیرانی که با حقوق کارمندی توانسته اند میلیاردر شوند و اقوام درجه یک آن ها نیز در مدت کوتاهی دارای اموال غیرمتعارف شده اند باید این اموال از آن ها گرفته شود.

  وی تصریح کرد: از لحاظ علمی ثابت شده است فقدان نظارت سالم درون سازمانی و آلوده شدن بسیاری از افراد به عنوان ناظر یکی دیگر از عوامل توسعه فساد در کشور است. ما باید نهادهای نظارتی مان را تقویت کنیم.

  این حقوقدان با بیان اینکه علاوه بر نظارت سازمانی باید نظارتی فراسازمانی در سطح سه قوه صورت گیرد، گفت: سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات تا حدی پیگیر فساد از نوع مدیریتی و رانت اطلاعاتی و ارتباطاتی بوده اند، اما ما باید یک نهاد نظارتی تحت نظارت روسای سه قوه را ایجاد کنیم و این واحد فراقوه ای در تمام سازمان های درون سازمانی وجود داشته باشند.

  این وکیل دادگستری گفت: بارها شاهد بودیم که مدیران ناسالم از مکانی به مکان دیگر منتقل شدند. در واقع باید برای مدیران ناسالم شناسنامه حرفه ای تعیین شود که این شناسنامه می تواند در رابطه با مدیران سالم هم باشد؛ در واقع تنها برخورد قضایی مقتدر در این زمینه می تواند موثر باشد.

  وی بیان کرد: افرادی که از طریق ارتباط با مسئولان کشور صاحب اموال شدند باید مورد تحقیق و تفحص قضایی قرار گیرند و نام آن ها افشا شو، اما اگر بخواهیم با این بهانه که افشای نام آن ها امنیت اقتصادی کشور را برهم می زند از این کار امتناع کنیم قطعا فساد در کشور ادامه خواهد یافت. فساد جز با برخورد قاطع و حتمی از بین نخواهد رفت.

  نجفی توانا با بیان اینکه در برخورد با فساد اداری تنها فرد فاسد مقصر نیست، گفت: ناکارآمدی مدیریتی، ضعف قوانین و عدم برخورد قاطع جزو اموری هستند که موجب فساد دستگاه اداری در کشور می شود. اگر قصد مبارزه با فساد را داریم باید حتی از فرزند خود چشم بپوشیم و با افرادی که مرتکب فساد می شوند برخورد قاطع صورت گیرد که اگر اینگونه باشد قطعا کسی جرأت فساد در کشور را نخواهد داشت.

  رئیس کانون وکلای مرکز خاطرنشان کرد: با استرداد اموال افرادی که دست به فساد اقتصادی زده اند می توان اعتماد مردم را بدست آورد. در واقع اعتماد مردم جز با اقدام قاطع، سالم و هدفمند به دست نخواهد آمد؛ بنابراین اگر اعتماد مردم نباشد مشارکت مردمی در اجرای قوانین نیز از بین خواهد رفت.

  این حقوقدان در پایان گفت: حال که روسای سه قوه هم صدا بر این طبل می نوازند که فساد در کشور به حد غیرقابل تحملی رسیده است، اراده جمعی با روش های علمی را باید برای مبارزه با این پدیده تدارک دید.

  شایسته‌سالاری بروز فساد نظم‌گریزی عدم رعایت قوانین نظام اداری مالی و مدیریت کشور فساد اقتصادی تعرض به قوانین ارتکاب جرائم ارتشاء ‌ دست‌درازی به بیت‌المال درآمد و امتیازات نامشروع عرضه و تقاضا اختلاس رانت کسب درآمدهای نامشروع مصادیق فساد اقتصادی مجوزات غیرقانونی دست‌درازی به اراضی ملی اخذ وام‌های کلان از بانک‌ها فساد 3 هزار میلیاردی جناح‌گرایی سلامت مدیران اموال غیرمتعارف برخورد قضایی ‌ استرداد اموال اخبار حقوقی خبر حقوقی شهر دانش
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
62