جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64740
  تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 14:21
  تعداد بازدید : 667

  جمع بندی پایانی سمینار بین المللی آثار منفی تحریم ها بر حقوق بشر

  کمیسیون مستقل و دائمی حقوق بشر در جمع بندی پایانی سمینار بین المللی بررسی آثار منفی تحریم های اقتصادی و مالی در بهره مندی مردم از حقوق بشر، اعلام کرد که هرگونه تحریم که نقض حقوق بشر را در بر گیرد مورد پذیرش نیست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سمینار بین المللی بررسی آثار منفی تحریم های اقتصادی مالی بر بهره مندی مردم از حقوق بشر پس از دو روز به کار خود پایان داد.

  این سمینار در جمع بندی نهایی تاکید کرد تمامی افراد می توانند آزادانه از منابع خدادادی که در اختیارشان است استفاده کنند و در هیچ موردی نباید مردم را از این مساله محروم کرد.

  همچنین در جمع بندی نهایی آمده است که هرگونه تحریم و محدودیت نباید توانایی مردم در استفاده از منابع طبیعی را از بین ببرد اگرچه بسیاری از تحریم ها قانونی اعمال می شوند اما در اثر آنها بخش هایی از حقوق بشر و آزادی های اساسی مردم در کشورهای هدف مورد نقض قرار می گیرد.

  از سویی نباید این تحریم ها برای مردم عادی محرومیت و محدودیت در معادلات تجاری و اقتصادی ایجاد کند.

  این سمینار تاکید کرد که هرگونه اقدامات قهری و یکجانبه که نقض حقوق بشر را در بر داشته باشد محکوم است. جامعه بین الملل نیاز دارد تعهد خود را برای دفاع از حقوق بشر برای تمام افراد به طور یکسان اجرا کند و نیازمندیم تا یک سیستم موثر جهت ارزیابی تحریم های یکجانبه اقتصادی نسبت به نقض نکردن حقوق بشر تشکیل شود.

  همچنین این سمینار از ایجاد گزارشگر ویژه در زمینه نظارت بر تحریم های اقتصادی یکجانبه استقبال کرد و از محکوم کردن اقدامات قهرآمیز یکجانبه از سوی شورای حقوق بشر قدردانی کرد.

  همچنین این سمینار از کشورهای عضو در سازمان همکاری های اسلامی درخواست کرد که از گزارشگر ویژه در این زمینه حمایت کنند.

  این سمینار بر نظارت و ارزیابی تحریم ها که موجب نقض حقوق بشر و حق توسعه می شود تاکید و اعلام کرد شورای وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی می تواند مکانیزمی را ایجاد کند و این مکانیزم را در رابطه با نظارت بر تحریم ها به شورای حقوق بشر پیشنهاد کند تا چارچوبی را در قالب کمیسیاری عالی حقوق بشر به عمل آورد.

  این سمینار افزود: تحریم هایی که به طور یکجانبه و پیچیده وضع می شود و امور اقتصادی و مالی کشورهای هدف را نشانه می گیرد نه تنها برای مردم عادی در آن کشورها مخرب است بلکه کشورهای ثالث را نیز مورد خطر قرار می دهد و در معادلات منطقه ای تاثیر منفی می گذارد.

  به گزارش ایسنا، جمع بندی نهایی این سمینار در حالی پایان یافت که برخی کشورها از جمله مصر نسبت به برخی کلمات و جملات بیانیه نهایی اعتراضاتی را بیان کردند از جمله نماینده مصر به عنوان کشور ناظر در این کمیسیون اعلام کرد که باید به طور مشخص اعلام شود در بیانیه که چه نوع و بخش هایی از حقوق بشر نباید تحت الشعاع تحریم های یکجانبه اقتصادی و مالی قرار گیرد چرا که اگر همه ابعاد حقوق بشر را و یا همه تحریم ها را این بیانیه شامل شود آن وقت برخی از تحریم ها که علیه اقدامات و گروه های تروریستی در کشور و یا سازمان و یا منطقه ای خاص اعمال شده است را نیز شامل می شود که این مساله بسیار خطرناک است و نباید این بیانیه به تحریم ها علیه تروریست ها آسیبی بزند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
35