جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64656
  تاریخ انتشار : 24 آذر 1393 14:44
  تعداد بازدید : 698

  دیده‌بان حقوق بشر:

  اوباما به قول خود برای تعطیلی گوانتانامو عمل کند

  در پی انتشار گزارش شکنجه های سازمان سیا دیده بان حقوق بشر تسریع در روند انتقال بازداشت شدگان در گوانتانامو و تعطیلی این زندان مخوف را خواستار شد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده بان حقوق بشر پس از آنکه کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا خلاصه گزارش خود درباره شکنجه های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) علیه مظنونین به تروریست در سراسر دنیا را منتشر کرد، از دولت اوباما خواست تا روند انتقال بازداشت شدگان از گوانتانامو را تسریع بخشد.

  به گزارش پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر، این سازمان با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در دسامبر 2013 توانست تا حدودی از محدودیت های کنگره برای انتقال زندانیان گوانتانامو رهایی یابد، اما تاکنون پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.

  لوراف پیتر مشاور ارشد امنیت ملی در دیده بان حقوق بشر گفت: باراک اوباما با تسریع روند آزادی بازداشت شدگان گوانتانامو باید در مسیر تعطیلی این زندان گام بردارد، اگرچه کنگره این مسیر را ساده تر نکرده است و با عدم اعمال محدودیت های جدید راه را برای اقدام دولت باز گذاشته است.

  بر اساس این گزارش، کنگره آمریکا در طول سال های گذشته محدودیت هایی را برای انتقال زندانیان گوانتانامو اعمال کرده که مانعی برای دولت اوباما برای تعطیلی این زندان محسوب می شود. به عنوان مثال طبق قانون اختیارات دفاع ملی 2013 در آمریکا انتقال زندانیان به یمن ممنوع شده است هر چند این ممنوعیت در آخرین نسخه این قانون در کنگره مورد تایید قرار نگرفت.

  دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: این در حالیست که باراک اوباما بارها گفته زندان گوانتانامو را تعطیلی می کند، امامشخص نیست که وی حاضر است از اختیارات خود برای این کار استفاده کند یا نه؟ اگر چه محدودیت های انتقال بازداشت شدگان در این زندان راحت تر شده، اما شمار آزادی زندانیان در یک سال گذشته تغییری نکرده است. در حال حاضر 136 تن در گوانتانامو زندانی هستند که آزادی 67 نفر از آنها مشخص شده است. تایید آزادی این بازداشت شدگان در سال 2009 و حتی قبل تر از آن یعنی در دوران ریاست جمهویر جورج بوش ارائه شده است.

  همچنین از میان 69 زندانی باقیمانده تنها علیه 7 نفر اتهامات رسمی مطرح شده که تنها سه تن از آنها پس از محاکمه در سیستم کمیسیون های ارتش محکوم شده اند. 23 تن دیگر نیز در انتظار محاکمه به سر می برند. دولت اوباما اعلام کرده است که آزادی 36 تن از این بازداشت شدگان بسیار خطرناک است، اگرچه تاکنون شواهد کافی برای محاکمه آنان ارائه نداده است.

  دیده بان حقوق بشر یاد آور شد: طبق حقوق بین الملل بازداشت فوری و طولانی و بدون طرح اتهامات مشخص یک فرد ممنوع است و اگر اطلاعاتی وجود داشته باشد که ثابت کند فرد بازداشت شده جرمی مرتکب شده است باید در دادگاهی طبق استانداردهای بین المللی محاکمه شود، در غیر این صورت فرد بازداشت شده باید هر چه فوری آزاد شود.

  لورا پیتر در پایان هشدار داد: آمریکا تعداد زیادی از بازداشت شدگان گوانتانامو را برای سالهای طولانی، نزدیک به 13 سال بدون اتهام و محاکمه حبس کرده است که این امر نقض حقوق بین الملل و اصول بنیادین عدالت محسوب می شود.

  وی تاکید کرد: اگر اوباما می خواهد به قول خود برای تعطیلی گوانتانامو عمل کند باید پیش از آنکه کنگره محدودیت جدیدی برای انتقال بازداشت شدگان این زندان اعمال کند، دست به اقدام مناسب بزند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28571310
اکنون :
48